.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه های برتر روانشناسی – خانم مینا علیزاده

رتبه 12 عمومی و 44 بالینی کنکور 96


خانم علیزاده با وجود تأهل و درگیری ها و مشغله های فراوان و همچنین بیماری یک ماهه، توانستند 7 ماه با مدیریت زمان و روحیه، مطالعه مستمر و دقیق را انجام دهند و اکنون تلاششان به ثمر نشسته و به دو رتبه عالی در دو گرایش عمومی و بالینی دست یافته اند. ایشان روی مرورهای چندگانه مطالب، اولویت بندی فصول و فهم دقیق مطالب تأکید ویژه ای دارند.

«دوست دارم به کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند توصیه کنم با عشق خدمت به انسان ها و ارتقاء سلامت جامعه درس بخوانند و مطالب را از جان و دل بیاموزند تا بتوانند گره ای از گره های جامعه باز کنند»

در ادامه، مصاحبه گروه آموزشی کیهان را با خانم علیزاده می خوانید ...
 

مصاحبه, مصاحبه با رتبه های برتر, مصاحبه رتبه یک کنکور, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منایع ارشد بالینی, منابع روانشناسی بالینی, کنکور ارشد روانشناسی عمومی, مشاوره, رتبه های برتر روانشناسی, رتبه های برتر روانشناسی, ارشد روانشناسی, ارشد روانشناسی بالینی, مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی, ارشد بالینی, منابع ارشد بالینی, مشاوره مقاله و پایان نامه

 

 • خانم علیزاده گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 96 چه رتبه ای کسب کردید؟

سلام، مینا علیزاده هستم، لیسانس روانشناسی عمومی خوانده ام و در کنکور کارشناسی ارشد 96 رتبه عمومی ام 12 و رتبه بالینی ام 44 شد.

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

حدس می زدم که رتبه ام زیر 100 بشود ولی اصلا فکر نمی کردم زیر 50 بشود.

 • لطفاً درصد‌هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

زبان: 32    علم النفس: 84    آمار: 77    روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی: 58    رشد: 60    بالینی: 44    روانشناسی عمومی: 51    فیزیولوژی و انگیزش و هیجان: 73

(اعشارهای درصدها گرد شده اند) 

 • خوب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

از مهر ماه شروع کردم. از یک مشاور (خارج از گروه کیهان) کمک گرفتم و بهم برنامه می دادن. برای آسیب از جزوه های کیهان و یک موسسه دیگر، برای استثنائی، آمار و رشد و بالینی از جزوه های دو موسسه دیگر، و برای علم النفس از کجباف و جزوه مشاورم، و برای انگیزش و هیجان از جزوه های دکتر پیری استفاده کردم.

 • درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

من به طور میانگین روزی 6 ساعت مطالعه کردم . البته اگر میتوانستم یک یا دو ساعت به آن اضافه کنم قطعا بهتر می شد ولی این کار بسیار بسیار سخت است.

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

به من برنامه یک هفته ای داده می شد و من در طی آن یک هفته نیم تا یک فصل از هر درسی را مطالعه می کردم. هرشب درسی را که آن روز حفظ کرده بودم مرور می کردم و صبح فردا نیز مجددا مرور می کردم و بعد سراغ دروس جدید می رفتم.

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می‌کنید؟

به نظر من افراد با هم فرق دارند. بعضی افراد دوست دارند برنامه روزانه داشته باشند ولی من دوست داشتم آزادانه تر درس بخوانم. باید علاقه هر فرد را در نظر گرفت. ولی در هر صورت مرور مطالب بسیار مهم است.

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می‌کنید؟

بالاتر پاسخ داده ام. اگر کسی از من سوال کند همان منابع بالا را خواهم گفت.

 • آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

من فقط از آزمون های تسلط سازمان سنجش استفاده کردم و راضی بودم چون به تسلط و تمرکزم برای کنکور کمک کرد.

 • آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟

بله. اکثرا دیرتر شروع کرده بودند.

 • فکر می‌کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، ‌چیست؟

اولویت بندی فصول خیلی مهم است. همینطور حفظ کردن و فهمیدن خوب مطالب و مرور شب و صبح بسیار موثر است. همچنین به نظر من خلاصه نویسی از مطالبی که مطالعه می شود حیاتی است. حتما از همان اول خلاصه نویسی انجام شود.

 • آیا از جلسات مشاوره استفاده کردید؟ تلفنی یا حضوری؟آیا مفید بوده اند؟

بله . من مشاوره تلفنی داشتم. 

 • به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و ... ؟

انسان تا وقتی از درون احساس نیاز نکند و تصمیم واقعی نگیرد هیچ نیروی بیرونی ای نمیتواند کاری برای او انجام دهد. انگیزه و پشتکار بالا رمز موفقیت است. به نظرمن بیشتر جزواتی که وجود دارند خوب هستند فقط باید دقیق آن ها را مطالعه کرد.

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می‌کنید در موفقیتتان موثر بود؟

مطالعه دقیق، مرور مطالب با برنامه، خلاصه نویسی

 • آیا کارهایی هم انجام دادید که اگر به یکسال گذشته برگردید، معتقدید دیگر آنها را انجام نمی‌دهید چرا که موثر نبودند؟

خیر. بیشتر دوست دارم کارهایی را که انجام ندادم به انجام برسانم.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟

این چند ماهی که مشغول مطالعه بودم بسیار سخت گذشت. حتی به مدت یک ماه بیمار شدم. بارها تصمیم گرفتم از تلاش دست بکشم چون خسته بودم. گاهی هم نا امید می شدم. من متاهل هستم و زندگی پر مشغله ای دارم و در کل فشار زیادی را تحمل کردم ولی هربار که ناامید و خسته می شدم به هدفم فکر می کردم و دوباره نیرو می گرفتم . من فکر می کنم ارزش هدف بزرگترین مشوق است.

 • انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟

با موسسه کیهان مشورت کردم. همینطور از مشاورم و اساتید دوره لیسانسم هم مشورت گرفتم. در نهایت به ترتیب دانشگاههای بهشتی، تهران، علامه، الزهرا و خوارزمی را انتخاب کردم.

 • برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و ... )

اگر در همین مقطع ارشد بتوانم موفقیت کسب کنم و به اهدافم برسم خیلی تمایل به ادامه تحصیل ندارم. بیشتر دوست دارم آنچه را که تا کنون آموخته ام به ثمر برسانم. ولی باز هم نمی توانم با قطعیت صحبت کنم ممکن است در آینده تصمیم به ادامه تحصیل بگیرم ولی قصد خروج از کشور را ندارم.

 • سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟

حقیقتش را بخواهید من فقط دو کتاب آسیب شناسی را از کیهان خریداری کرده و مطالعه نمودم و سعادت نداشتم بیشتر از این گروه خوب و کاردان استفاده کنم ولی همانطور که گفتم اگر کسی واقعا تصمیم بگیرد که موفق شود بیشتر موسسات با تجربه و کاردان هستند مخصوصا موسسه کیهان که بسیار موفق بوده است.

 • و سخن آخر؟

دوست دارم به کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند توصیه کنم با عشق خدمت به انسان ها و ارتقاء سلامت جامعه درس بخوانند و مطالب را از جان و دل بیاموزند تا بتوانند گره ای از گره های جامعه باز کنند.

و همینطور از زحمات و پیگیری شما صمیمانه سپاسگزارم.

  
 


گروه آموزشی کیهان
    ارشد و دکتری روانشناسی


منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی


    منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی


 

مطالب مرتبط:

 

 
 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.