.
hed
 


 • خانم لاریجانی گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 98 چه رتبه ای کسب کردید؟

سلام خدمت شما و تمامی مخاطبان موسسه کیهان. مارال لاریجانی هستم؛ مقطع کارشناسی را در رشته روان‌شناسی بالینی در دانشگاه الزهرا (۹۴) و مقطع ارشد را در رشته روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبایی (۹۶) به پایان رساندم. در کنکور دکتری ۹۸ هم رتبه ۲۰ را کسب کردم.

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 به دلیل اینکه در مقطع ارشد، افت معدل پیدا کرده بودم، اضطراب زیادی داشتم که معدل در رتبه‌ام  تاثیر منفی زیادی بگذارد. اما به هر حال با تمام ترس‌ها و اضطراب‌ها شروع کردم و بعد از دو ماه مطالعه، حتی انتظار رتبه بهتر را هم داشتم‌.

 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

میانگین دروس تخصصی ۵۱.۶

زبان:۵۴

استعداد تحصیلی: ۳۰

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

من از ابتدای ماه آذر  مطالعه را به صورت جدی شروع کردم و هفته‌ای ۴ تا ۵ روز، مطالعه منظم داشتم. تا انتهای دی‌ماه هم با همین منوال پیش رفتم، اما ماه بهمن را تماما به درس اختصاص دادم.

در خصوص کتاب‌ها هم اعتقادم بر این بود که یک تا دو منبع را با کیفیت بیشتر مطالعه کنم. بنابراین، با کتاب‌های یکی از موسسات کنکوری شروع کردم و برای هر درس هم با مشورت دوستانم که سال پیش از من در کنکور دکتری نتایج خوبی گرفته بودند، کتاب منبع اصلی هم در نظر گرفتم و اگر وقت بیشتری داشتم، این کتاب‌ها را مطالعه می‌کردم. البته کلاس‌ آمار دکتر بسطامی عالی بود و قطعا تاثیر زیادی در قبولی من داشت، چرا که مثل بسیاری از دانشجویان رشته روان‌شناسی در درس آمار ضعیف بودم و با کمک ایشان و معرفی منابع بیشتر، توانستم به ۶۷ درصد در درس آمار برسم.

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

برای من بیشتر رسیدن به برنامه‌ای که تنظیم کرده بودم، اهمیت داشت و تا زمانی که به برنامه نمی‌رسیدم ذهنم آرام نمی‌شد؛ بنابراین، ممکن بود یک روز  تا ۱۰-۱۲ ساعت و یک روز هم ۶-۷ ساعت را به مطالعه اختصاص بدهم .

در خصوص اینکه مطالعه روزانه چه میران باید باشد، کاملا بستگی به ویژگی‌های شخصیتی، سبک مطالعه فرد، زمان آزاد روزانه (درصورت شاغل بودن) و ... دارد و بهتر است هر کسی برنامه شخصی خودش را داشته باشد؛ من جزء کسانی بودم که با تمرکز بسیار کم و وسواس مطالعه را شروع کردم و طبیعتا نیاز به زمان بیشتری داشتم، اما با گذشت زمان شرایط بهتر شد.

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

ابتدا تمام درس‌های تخصصی را با هم مطالعه می‌کردم، اما با مشورت دکتر بسطامی قرار بر این شد که ابتدا سه درس و بعد باقی درس‌ها را مطالعه کنم؛ چون با این روش تمرکز بیشتری بر درس‌ها می‌شد، قطعا بهتر بود. درباره زبان و استعداد تحصیلی هم نگرانی نداشتم و  تقریبا ماه آخر اضافه شدند.

در تلاش برای رعایت مرور ۱،۷،۳۰ اصلا موفق نبودم و دائما آن را فراموش می‌کردم، اما سعیم بر این بود که در زمان خواندن مطالب، تسلط نسبی پیدا کنم و بعد به سراغ موضوعات یا درس‌های دیگر بروم. همچنین، به دلیل اینکه با نوشتن، راحت‌تر یاد می‌گرفتم، در دور دوم مطالعاتی برای تقریبا تمام درس‌ها فلش کارت درست کردم که یک تیر با دونشان بود، هم نوشته بودم و هم منبع خوبی برای مرور درس‌ها در هفته آخر تهیه می‌کردم. تست زدن هم بخش مهمی بود؛ تست‌ها را به صورت زوج یا فرد تقسیم و در دور دوم و سوم مطالعه دروس، آنها را دقیق بررسی کردم.

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

درباره خواندن درس‌ها و اینکه ابتدا درس‌های دشوارتر را تمام و بعد کتاب جدید را آغاز کنند، قطعا بله. اما درباره زبان، اگر سطح زبان خوبی ندارند، قطعا توصیه می‌کنم که خیلی زودتر شروع کنند و دایره لغات خود را افزایش دهند، متن‌های مختلف را مطالعه کنند و ... . از سوی دیگر، مرور ۱،۷،۳۰ را فراموش نکنند، چرا که قطعا در یادسپاری و یادآوری تاثیر زیادی  دارد.

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه  منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

منبع اول من برای دروس رشد، شخصیتی، آمار و روش تحقیق و روان‌شناسی مرضی، کتاب‌های یکی از موسسات کنکوری بود. اما در کنار آن، کتاب نظریه‌های رشد ویلیام کرین، آسیب شناسی روانی هالجین و کتاب‌های معرفی شده توسط دکتر بسطامی برای درس آمار را هم مطالعه کردم. همچنین برای درس نوروسایکولوژی، کتاب مقدمات نوروسایکولوژی دکتر معظمی و روان‌شناسی فیزیولوژیک دکتر پیری را خواندم که اصلا پاسخگوی سوالات کنکور نبود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنم روی درس نوروسایکولوژی تمرکز بیشتری داشته باشند و از منابع بیشتر و حتی کلاس استفاده کنند. کتاب‌های زبان (دکتر خیرآبادی)  و استعداد تحصیلی (وکیلی، مسیح‌خواه و قوی‌پنجه) را از انتشارات فرهنگ مطالعه کردم.
 

دفترچه سؤالات 94، پاسخنامه تشریحی 94، پاسخنامه کلیدی 94، کنکور کارشناسی ارشد 94، سراسری 94، روانشناسی عمومی 94، روانشناسی بالینی 94، دکتری 94، دکتری روانشناسی، منابع دکتری

(برای مشاهده لیست منابع کنکور دکتری روانشناسی کلیک کنید)

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

بله،کلاس آمار دکتر بسطامی و کلاس نکته و تست ایشان در موسسه کیهان که عالی بود. همچنین، به دلیل فاصله ۲ ساله از درس، نیاز به مشاوره را حس می‌کردم و ۳ جلسه با دکتر بسطامی مشاوره داشتم. دو آزمون‌ جامع در یکی از موسسات را هم شرکت کردم که رتبه ۱ کسب کردم و اضطرابم را خیلی کاهش داد.

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

ابتدا اینکه با افراد آگاه درباره کلیات کنکور،منابع مطالعاتی، روش مطالعه  و ... مشورت کنند تا حداقل از لحاظ این موارد با خاطر جمع، مطالعه خود را آغاز کنند. علاوه بر این، نقاط ضعف خود را بیابند، بپذیرند و برای تقویت آنها تلاش کنند. همچنین، داوطلبان کنکور باید بدانند که استرس‌، اضطراب، خستگی، عدم تمرکز و ... برای همه در ابتدای تصمیم به مطالعه وجود دارد؛ بنابراین، بهتر است مطالعه خود‌ را با وجود این هیجانات ، مطابق با برنامه‌شان پیش ببرند و به آن پایبند باشند. با تمرین و مطالعه بیشتر است که استاد می‌شوند و هیجانات منفی‌شان کاهش می‌یابد.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
 • قطعا خیر، من هم مثل سایر داوطلبان مشکلات خودم را داشتم؛ مثلا به دلیل استرس‌ واکنش‌های آلرژیک شدید پیدا می‌کردم که در این زمان‌ها قادر به مطالعه نبودم و از طرف دیگر،باعث بی‌خوابی شبانه‌ام می‌شد و این در حالی بود که صبح زود باید مطالعه را شروع می‌کردم. اما قطعا هدفی که داشتم اهمیت بیشتری داشت و در هر حال با پذیرش این شرایط، همچنان مطالعه کردم.  البته من طی دو ماه اول، به صورت پاره‌وقت هم کار می‌کردم و قطعا مشکلات دیگری مثل عدم تمرکز، کمالگرایی، اضطراب و ... هم وجود داشت. اما تصمیم گرفته بودم که با در نظر گرفتن هدف و احترام به زمانی که برای کنکور گذاشته‌ام، بهترین خودم را انجام دهم.
 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

سپاس فراوان از شما برای ترتیب دادن این مصاحبه و دغدغه‌ای که برای داوطلبان کنکور دارید. 


لینک های مفید برای شما داوطلبان آزمون دکتری روانشناسی و مشاوره:
 
 
گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران
 
 
 

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.