.
hed

PTSD, استرس پس از سانحه, اختلال استرس پس از سانحه, سانحه, حادثه, trauma, ترس, استرس, اضطراب, حوادث شدید, تجاوز, قتل, حمله تروریستی, بی حسی هیجانی, هیجان منفی, انگیختگی, تحریک پذیری, خواب, مشکل در به خواب رفتنPTSD و نشانه های آن


 

در زندگی روزمره، هر کسی ممکن است با حوادث طاقت فرسا، ترسناک و خارج از کنترل روبه رو شود. ما ممکن است دچار حادثه رانندگی شویم، قربانی یک تجاوز باشیم، یا شاهد یک حادثه دردناک باشیم. پلیس، آتش نشان ها و کارکنان آمبولانس ها با احتمال بیشتری با چنین حوادثی رو به رو می شوند، سربازان ممکن است هدف تیر یا انفجار قرارگیرند و یا شاهد کشته و مجروح شدن دوستانشان باشند. اغلب مردم بعد از مدتی بدون هیچ کمکی با این حوادث کنار می آیند. اگر چه در بعضی افراد تجربیات تلخ واکنشی را ایجاد می کند که ممکن است برای ماه ها یا سال ها طول بکشد. ما این واکنش را اختلال استرس پس از حادثه یا PTSDمی نامیم.
PTSDمی تواند پس از هر حادثه تلخی آغاز گردد. یک حادثه تلخ حادثه ای است که ما در آن احساس خطر می کنیم، زندگی مان در معرض تهدید است یا شاهد مردن یا مجروح شدن دیگران باشیم، مانند:

 • حوادث شدید جاده ای
 • درگیری های نظامی
 • تجاوزهای شدید شخصی (مثل تجاوز جنسی، حمله فیزیکی، سوءاستفاده، دزدی، زورگیری)
 • گروگان گرفته شدن
 • حملات تروریستی
 • اسیر جنگی بودن
 • حوادث ناگوار طبیعی یا حاصل دست بشر
 • داشتن بیماری های لاعلاج
 • حتی شنیدن حوادث غیرمنتظره و یا مرگ ناگهانی یک دوست یا فامیل

 

PTSD, استرس پس از سانحه, اختلال استرس پس از سانحه, سانحه, حادثه, trauma, ترس, استرس, اضطراب, حوادث شدید, تجاوز, قتل, حمله تروریستی, بی حسی هیجانی, هیجان منفی, انگیختگی, تحریک پذیری, خواب, مشکل در به خواب رفتن


سه نشانه­ ی PTSD:

 1. شخص خاطره­ ی آسیب را در رؤیاها، بازگشت های ناگهانی خاطره و در عالم خیال بارها مجسم می­ کند.
 2. شخص نسبت به دنیا بی حس می­ شود و از محرک هایی که آسیب را به یاد می­ آورند اجتناب می­ کند.

(بی حسی هیجانی: کاهش واکنش نسبت به محیط کنونی که در قربانیان مشاهده می شود.)

 1. شخص نشانه­ های اضطراب و انگیختگی را تجربه می­ کند که قبل از آسیب وجود نداشتند. نشانه­ های اضطراب شامل مشکل خوابیدن، بیش ­هشیاری، مشکل تمرکز، یکه خوردن افراطی، و طغیان خشم هستند. از این گذشته ممکن است فرد از اینکه دیگران زنده نیستند و او زنده است، دچار عذاب گناه می ­شود(احساس گناه ماندگاری).


برای اینکه تشخیص PTSDدرست تلقی شود، نشانه­ ها باید حداقل یک ماه ادامه داشته باشند.

حاد. اگر طول مدت نشانه ­ها کمتراز 3 ماه باشد.
مزمن. اگر طول مدت نشانه ها، 3 ماه یا بیشتر باشد.
بروز با تأخیر.اگر نشانه ها حداقل 6 ماه پس از وقوع عامل تنیدگی زا بروز کنند.
احتمال بروز تنیدگی حاد و پس ضربه ای، به توانایی روان‌ شناختی فرد در وهله قبل از وقوع رویداد ضربه آمیز و همچنین به ماهیت ضربهه بستگی دارد. بر اساس  DSM در صورتی که نشانه­ های اضطرابی در خلال چهار هفته پس از رویداد تنیدگی زا آغاز شوند و تا 28 روز پایدار بمانند، می توان به تشخیص اختلال تنیدگی حاد مبادرت کرد. اما اگر نشانه ها پس از 28 روز تداوم یابند، تشخیص اختلال تنیدگی پس ضربه ای عنوان می شود. بنابراین صرف نظر از تفاوت هایی در زمینه بروز و طول مدت، این دو اختلال تقریباً همانند هستند. این اختلال ها می توانند در هر سنی، حتی در خلال دوران کودکی بروز کنند. در کودکان خردسال، ممکن است در بازی هایی که محتوای آنها را موضوع اصلی یا پاره ای از جنبه های رویداد تشکیل می دهند،آشکار شوند.

براساس  DSM در نشانه های PTSD پایدار افزایش«برپایی» براساس دو (یا بیشتر) از نکات زیر مشخص می شود:

 1. مشکل در به خواب رفتن یا حفظ حالت خواب
 2. تحریک پذیری یا حمله­های خشم
 3. مشکل در تمرکز
 4. فزون مراقبتی.

 
 

گروه آموزشی کیهان
    ارشد و دکتری روانشناسی

 

مطالب مرتبط:
 

تعداد بازديد : 2622
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.