.
تبلیغات

ارشد روانشناسی، دکتری روانشناسی، بهترین موسسه کنکور روانشناسی و مشاوره، آموزش روانشناسی، رتبه 1 کنکور روانشناسی، روانشناس خوب در تهان
مـــــیـــــــرســـــــم ؟ ادامـــه بـــــــدهــم؟

بررسی عوامل موثر در موفقیت یا عدم موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد 
به قلم: صادق فلاح 


یکی از اتفاقات مهمی که پیرامون کسب آمادگی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رخ می‌دهد، همین آغاز ثبت نام است. سوال مهمی که این روزها ذهن خیلی از داوطلبان و حتی ذهن کسانی را که هنوز داوطلب شرکت در این آزمون نشده اند درگیر می‌کند، این است: "میرسم؟ نمیرسم؟ "
در این حین نکاتی هست که خدمت‌تان عرض میکنم:

.:     من مـــیـــرسـم از الان؟ :|     :.

من هنوز هم متوجه نمی‌شوم چه طور برخی دوستان صرفاً به تعداد روزهای باقی مانده تا کنکور نگاه می‌کنند و به داوطلبی که چنین سوالی را پرسیده جواب می‌دهند: "می‌رسی :) "  یا "نمی‌رسی :("  یا ... . بنده اما فکر می‌کنم برای تصمیم گیری در این باره باید قدری بیشتر تعمق کرد و با توجه به چند عامل برای رسیدن به پاسخ موضوع را واکاوی کرد: 

 

 • این یک "سفر" است. وقتی صحبت از رسیدن است پس حتماً بحث از یک سفر است. هر سفر هم که از یک مبدا به سمت یک مقصد انجام می‌شود. پس بهتر است اول هدف از سفر(شرکت در کنکور) مشخص شود، بعد بیاییم ببینیم اساساً الان برای این سفر آمادگی داریم؟ از کجا به کجا می‌خواهیم برسیم؟ اصلاً الان زمان مناسبی برای آغاز سفر است؟ دیر یا زود نیست؟ مثلاً دوستی که فرزندی دو ماهه دارد شاید بهتر باشد فعلا به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فکر نکند و به فرزندپروری بپردازد. یا فردی که الان ترم اول کارشناسی است بهتر است سفرش را واقعاً سه ساله تعریف کند(بگذریم که سفری که در راه علم باشد پایان ندارد که در این سطور به دنبال این موضوع فلسفی نیستیم). طبیعی‌ است، کسی که از علت سفر خود باخبر نیست، با رسیدن به هر مانعی ممکن است از ادامه سفر منصرف شود اما آنکه ازرش بالایی در رسیدن به مقصد مورد نظر می‌بیند، هزینه‌های زیادی را در این راه متحمل شود. 
 • دانش پایه کافی یا ناکافی؟ حالا که تصمیم گرفتیم که "بله! من می‌خواهم در مسیر روان‌شناسی (یا هر رشته دیگری) قدم بگذارم و حاضرم بخش باارزشی از زندگی ام را به علاوه ی مقداری مبالغ مالی، صرف آن کنم"زمان شروع به اقدام عملی فرا می‌رسد. سوال نخست: آیا لازم است مطالعاتی برای تقویت پایه و حتی پایه گذاری در برخی دروس انجام داد؟ دوستی که با مباحث روانشناسی عمومی آشنایی کافی دارد و اخیراً یک دور کتابی مثل هیلگارد را خوانده شرایطی متفاوت با دوستی دارد که هـیـچ از روانشناسی نمی‌داند و از روانشناسی فقط با آنتونی رابینز، وین دایر و برایان تریسی آشنایی دارد ! (که غالباً زمین تا آسمان با مباحث آکادمیک روانشناسی فاصله دارند). مثلاً دوستی که دانش پایه اش کافی‌ست، حالا دیگر می‌تواند با کتاب‌های خلاصه و جزوات خود را بالا بکشد اما دوستی که فاقد پایه قوی در روانشناسی است باید ابتدا به سراغ تقویت دانش پایه‌ ای برود که این نیازمند صرف زمانی اختصاصی و برنامه ریزی است. 
 • روزی چند ساعت مطالعه؟ دوستی روزی 4 ساعت مطالعه می‌کند و دیگری 8 ساعت. خب این دو با هم فرق دارند! در شرایط یکسان، دوست دوم ما در هر روز دو برابر دوست اولی مطالعه می‌کند. این یعنی 10 روز مطالعه این معادل 20 روز مطالعه‌ی آن یکی است!
 • مطالعه مفید یا غیرمفید؟ یک نفر از این 8 ساعت 7.5 ساعت را مفید و با کیفیت خوانده و دیگری 3 ساعت مفید هم نمیتواند از این میزان مطالعه دربیاورد. مطالعه بی کیفیت که با مطالعه نکردن فرق چندانی نمی‌کند. مثلاً دوستی داشتیم که تا ساعت 4 سرکار بود و گمان می‌کرد از ساعت 5 که به خانه می‌رسد، می‌تواند تا ساعت 12 شب به 6 ساعت مطالعه مفید دست پیدا کند در حالی که بررسی های بعدی نشان داد این زمان می‌تواند تنها حدود سه الی چهار ساعت مطالعه مفید برای او به ارمغان بیاورد. 
 • منابع مربوط یا نامربوط؟ یکی دارد منابع مربوط و قوی را مطالعه می‌کند و دیگری منابعش دیگر به روز نیست و بیشتر سردرگمش می‌کند تا اینکه بخواهد به او کمک کند. تصمیم گیری در این باره را با توجه به این نکات باید انجام دهیم. یکی دیگر ممکن است مشغول مطالعه ی تمام منابع رفرنس باشد! 
 • برنامه ریزی درست یا خودابداعی؟ برنامه ریزی قلق دارد. اصول دارد. دو نفر ممکن است برنامه داشته باشند و منابعشان هم عالی باشد و خیلی هم انگیزه و پشتکار داشته باشند. اما یکی از آن دو یکباره با 8 ساعت برنامه روزانه بخواهد شروع کند (و به احتمال زیاد زود ناامید شود چرا که کار دشواری است) و دیگری بخواهد کار را گام به گام جلو ببرد، مثلاً با 3 ساعت شروع کند و سعی کند هر هفته روزانه یکی دوساعت به مطالعه روزانه اش اضافه کند تا  جایی که در هفته های منتهی به کنکور روزی حدود هشت یا حتی ده ساعت مطالعه کند. اما این مسئله به عوامل گوناگونی بستگی دارد و نمی شود برای همه یک نسخه واحد برنامه ریزی پیچید. با برنامه ریزی درست می‌توان بخشی از کمبودها را جبران کرد و بازدهی یادگیری را تا حتی 30 درصد بالا برد. این یعنی هر سه روز انگار چهار روز مطالعه کرده اید. 
 • نگاه منطقی یا صرفاً هیجانی؟ دوستی سه ماه تا کنکور وقت دارد. هیچ چیز هم از روانشناسی نمیداند. روزانه بیش از دو سه ساعت هم نمیتواند مفید مطالعه کند. بعد میفرماید که: "حتماً میخواهم تهران قبول شوم! در غیر اینصورت ناراحت خواهم شد! "خب دوست من، خواهر من، برادر من! این کف دست! بفرمایید مو بکنید! آنچه ما الان داریم در کیهان انجام می دهیم و تازه معتقدیم که با بیشترین سرعت و اطمینان می توانیم به نتیجه لازم برسیم، ما را به دست کم چهارصد ساعت مطالعه مفید برای درسها (به جز زبان) میرساند. بشینید محاسبه کنید. اگر تا کنکور بیشتر از 200 ساعت نمیتوانید مطالعه مفید تولید کنید خب احتمال موفقیت شما در این آزمون بالا نیست. آسمان هم به زمین نیامده. هیچ نگران نباشید. اگر امسال نشود، سال آینده. خیلی از ما ها در صورتی که در کنکور شرکت کنیم و قبول هم نشویم، چیزی را از دست نمی دهیم. مثلاً این دوست ما با همین مطالعاتش نگاهش به انسان و مشکلات روانی و سلامت روانی اش بیشتر شده و دست کم برای سال آینده بسیار اماده خواهد بود. خود بنده هم سال اول را شرکت کردم فقط برای آماده شدن. از اول هم میدانستم به کنکور نمیرسم چون همین عرایض را عملی کرده بودم و دیدم که فرصتم کافی نیست. پس نشستم و گرچه مطالعاتم را شروع کردم، میدانستم دارم خودم را برای آزمون سال بعد آماده میکنم. باید نگران میشدم که دارم از دیگران عقب میفتم؟ راستش را بخواهید گاهی اوقات به این فکر نادرست میرسیدم اما بعد که مینشستم و فکر میکردم، میدیدم که اولاً که امکان مقایسه من با هیچ آدمی میسر نیست چون هیچ آدمی پیدا نمیشود که بتواند از لحاظ هوشی، خانوادگی، آموزشهای مدرسه ای، امکانات پیشرفت و ... دقیقاً مثل من باشد تا بعد من بخواهم خودم را با او مقایسه کنم و بعد نتیجه بگیرم که من از او جلوتر هستم یا عقب تر! ثانیاً، به اعتقاد بنده، کسی که علاقه اش را، با رعایت نکاتی که باید رعایت کند یعنی برنامه ریزی درست و غیره، دنبال می کند از افرادی که سالهای سال مشغول به تحصیل و کار در حوزه ای می‌شوند که هیچ علاقه‌ای به آن ندارند، دهها سال شمسی و قمری جلوتر است !
مقالات، کیهان کارشناسی ارشد روانشناسی، صادق فلاح, هدف, هدف گذاری, آمادگی کنکور, شرکت در کنکور, شرکت در آزمون ارشد, شرکت در آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی, آمادگی برای شرکت در کنکور ارشد روانشناسی, مطالعه, مطالعه کنکوری, برنامه ریزی, منابع کنکور

خلاصه که، از آنجا که معتقدم شما دوستان دهها بار بیشتر از بنده از منطق، تعقل و خردورزی بهره‌مند هستید؛ باز محض یادآوری به خودم عرض کنم که: 
 • ابتدا هدف رو در بلندمدت و دور دست تعیین کنیم(به جای تصمیم گیری‌های شتابزده و از روی هیجان). 
 • بعد هدف مشخص تر، در دسترس، و قابل تحقق رو معین کنیم (به جای یک هدفِ زودگذر که امروز آمده و فردا چیزی دیگر جایش می‌آید)
 • بعد ابزارهای لازم رو از بین ابزارهای گوناگون انتخاب کنیم (به جای اتکا بر ابزارهای غالباً ناکارآمد)
 • بعد با یک نقشه راه درست و برنامه صحیح، مسیر رو برای رسیدن به مقصد، بپیماییم (به جای حرکت در تاریکی و همراه با ابهام)


پیروز باشید

 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


مطالب مرتبط:

ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، جزوات رتبه های برتر روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی بالینی، صادق فلاخ

 

تعداد بازديد : 3291
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 13
Resa
|
1397/08/08 - 15:52
0
0
فووووق العاده بود منم دقیقا تغییر رشته ای هستم و الان دارم هیلگارد رو روزنامه وار میخونم و دقیقا داشتم ب همین فکر میکردم ک ممکنه نرسم همه ی درسارو تموم کنم ک شما این پیام رو داخل کانال گذاشتید. الان خیلی با انگیزه تر میتونم بخونم و خیالم راحته ک حتی اگرم قبول نشم مایه ی سر افکندگی نیست. خیلی ممنون از نگاه منطقی و راهگشای شما.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1397/08/08 - 23:42
سلام دوست عزیز خرسندیم که تونستیم رضایت شمارو جلب کنیم. 

موفق باشید:)
وجیهه
|
1394/08/08 - 13:15
0
1
ممنون از راهنمایی های خوب و مفیدتون پاینده و سرافراز باشید
عاطفه
|
1394/08/08 - 12:52
0
1
سلام عالی ،انرژی بخش و آگاهی دهنده بود. خیلی متشکرم :-)
معصوم
|
1394/08/08 - 10:54
0
0
با سلام..اینکه میگین تا کنکور 6ماه مونده،یا اردیبهشت هست،منظورتون کنکور ارشد آزاد هست؟ممنون میشم جواب بدین
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/08 - 12:12
سلام دوست عزیز

هم کنکور ارشد آزاد هم ارشد وزارت علوم در اردیبهشت ماه برگزار میشه :)
http://kayhanravan.ir/fa/allexams.aspx

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
وجیهه
|
1394/08/08 - 10:49
1
0
سلام وقتتون بخیر من تغییر رشته ای هستم هیچ سر رشته ای هم از روان شناسی ندارم وقصد داشتم ارشدم رو بالینی شرکت کنم ولی متأسفانه دیر تصمیم گرفتم و تا حالا هم شروع نکردم اگر لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم. به نظر شما از الان شروع کنم ( فقط باجزوات کیهان ) میتونم یا برنامه ریزی کنم واسه سال بعد؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/08 - 12:25
سلام وجیهه

اگر بخواید خلاصه ها(جزوه) رو بخونید، میرسید :)
فقط با توجه به اینکه تغییر رشته ای هستید، باید در کنار جزوات برای هر درس یک کتاب رو به صورت روزنامه ای مطالعه کنید تا در جریان درس ها قرار بگیرید، بعد برید سراغ جزوات و خیلی خوب حفظ و مرور کنید.
لیست کتاب ها رو از اینجا میتونید ببینید:
http://kayhanravan.ir/fa/bookfairbooks.aspx
که البته همه ی لیستی که در این لینک هست، نیازی نیست مطالعه بشه چون وقت محدوده. میتونید تماس بگیرید و یک جلسه مشاوره رایگان داشته باشید تا مشاوران ما بهتون دقیق بگن کدوما رو تهیه بفرمایید :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
طاهره
|
1394/08/07 - 23:07
0
0
سلام،خسته نباشید دوستان کیهانی ممنونم ازتون،راهنمایی هاتون خیلی مفیده من ترم 7 هستم و باید برای کنکور سال بعد آماده بشم ولی نمیدونم دقیقا چه منابعی بخونم..ممنون میشم کمکم کنین.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/08 - 12:21
سلام طاهره

اگر لیسانستون روانشناسی هست، توصیه نمیکنیم کتاب های مرجع رو بخونید، مخصوصا که زمان زیادی هم نمونده و حجم کتاب ها خیلی زیاده.
میتونید از امکان مشاوره رایگان تلفنی یا حضوری ما استفاده کنید، مشاوران ما به خوبی راهنماییتون میکنن :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
فایزه
|
1394/08/07 - 22:05
0
0
متشکرم آقای فلاح
سهیلا
|
1394/07/14 - 12:12
0
1
سلام وخدا قوت .این مشکلی بود که بنده چند وقته درگیرش هستم.اینکه می رسم یا نه؟از توضیحاتتون استفاده کردم وبا خیال راحت تر شروع می کنم برای سال بعد آماده بم.چون تغییر رشته دادم ودانش پایه ام در حد صفر هست.ممنون
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/07/14 - 15:00
سلام سهیلا

اگر بخواید به همین امسال هم میرسید، چون کنکور اردیبهشت ماه هست و فرصت مطالعه دارید :)
تصمیم با شماست البته.

با آرزوی موفقیت  :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.