.
hed

صادق فلاح تفتی، ارشد رواانشناسی، روانشناسی،‌ خانواده درمانگر

پیرامون جلسات برنامه ریزی ارشد و دکتری 96

دوستان عزیز سلام
امیدوارم حال شما خوب باشد. 
 
امروز یک تماس از یکی از کیهانی های خیلی خوب که خودش را برای کنکور سراسری ارشد 96  آماده می کند، داشتیم. دانشجویی که استرس بسیار زیاد عملکردش را بسیار کاهش داده بود و پس از یک بررسی حدود سی دقیقه ای، نهایتاً یکی از علل این استرسش را در فاصله خیلی زیاد جلسات مشاوره اش دیدیم. 
 
ببینید دوستان، یک نکته خیلی مهمی که می تواند در کارایی شما تاثیر چشمگیری داشته باشد، فاصله جلسات برنامه ریزی شما است. 
آنچه که برنامه ریزی هایی که برای دانشجویان ارشد و دکتری در سالهای گذشته داشته ام به من نشان داده این است که فاصله جلسات باید با یک نظم مشخص جلو برود تا بیشترین بازدهی و عملکرد و کمترین هزینه را برای ما و شما به همراه داشته باشد. به همین جهت از همکارانم در بخش مشاوره تخصصی خواسته ام به همین روش جلسات برنامه ریزی شما را پی ریزی کنند. اما گاهی اوقات ممکن است همکاران من برای اینکه اعتماد شما را به مجموعه کیهان حفظ کنند، با نظر شما که (ممکن است مغایر با این اصول باشد) موافقت کنند که نهایتاً  منجر به کاهش عملکرد شما شود. پس چون نمیتوانم از همکارانم بخواهم این اصول را به اجبار به شما بگویند، مستقیماً برای خود شما دوستان می نویسم تا با رعایت هرچه بیشتر این نکات، بهره ی بیشتری از مشاوره با مشاوران متخصص در کیهان ببرید. مشاورانی که فقط رتبه برتر نیستند، بلکه همه تلاش ما این است که به آخرین و به روز ترین ابزارهای مشاوره فردی و تحصیلی مجهز باشند. 
 

 

🔹نظم جلسات در بهترین حالت به این شکل است: 
 
🔺1. جلسه اول برنامه ریزی؛ یک هفته. شما برای یک هفته برنامه می گیرید. علت اینکه فاصله جلسه اول اینقدر کوتاه است این است که برای شما حتماً سوالات مختلفی درباره کنکور، درس ها، جزوات، روش های مطالعه و ... پیش می آید که باید هرچه زودتر چک شود. درست مثل یک ماشین که بازدید اولیه گارانتی اش کوتاه تر است. در واقع این یک برنامه است که ما پیچ و مهره های شما را سفت و میزون کنیم. ضمن اینکه توضیحات اولیه ای مثل "آموزش دقیق روش های مرور 1، 7، 30" زمان زیادی می برد که جلسه ی مشاوره یک هفته بعد را الزامی می کند. توصیه ی اکیدم به شما و مشاوران این است که فاصله جلسه اول کمتر از 5 روز و بیشتر از 10-7 روز نشود. فاصله کمتر از 5 روز منجر به این می شود که مشاور شما متوجه سبک مطالعاتی و زندگی شما نشود و نداند در مسیر چه ابهامات و سوالتی برای شما ممکن است ایجاد شود. فاصله بیشتر از 10 روز این ریسک را دارد که شما با ابهاماتی مواجه شوید و این ابهامات برای شما استرس ایجاد کنند و خدای نکرده عملکرد شما پایین بیاید. در حالی که قصد ما این است که جلسات مشاوره شما هم با کیفیت بالایی پیش برود. فکر میکنم در این زمینه صحبت های افرادی چون خانم سورمه و انصاریان که بیشترین جلسات را با ما داشته اند و نتایج خوبی هم گرفته اند، نشان دهنده حس خوب و رضایت از عملکرد مشاوره در گروه آموزشی کیهان است. 
🔺2. جلسه دوم برنامه ریزی؛ دو هفته. توصیه ما این است که از جلسه دوم برنامه، فاصله جلسات شما به دو هفته افزایش پیدا کند. چرا که بسیاری از سوالات شما در جلسه دوم پاسخ داده شده و استرس شما کم شده و هم اعتماد شما به ما و هم اعتماد ما به توانمندی های شما بیشتر شده است و دیگر می شود شما را برای دو هفته جلو برد. اما فاصله 4-3 هفته ای در همان ابتدا می تواند ریسک های خودش را داشته باشد. 
🔺3. جلسه سوم برنامه ریزی به بعد؛ از این جا به بعد جلسات برنامه ریزی شما می تواند کم کم با فاصله های سه هفته ای برگزار شود. چرا که شما با روند برنامه ریزی آشنا شده و سوالات کمتری نسبت به گذشته برایتان پیش می آید که می شود به هر کدام از آنها هر سه هفته یک بار رسیدگی کرد.
 

 

پی نوشت: 

  • امیدوارم با رعایت نکاتی که خدمتتان عرض کردم، از جلسات مشاوره تخصصی کنکور ارشد و دکتری در گروه آموزشی کیهان بیشترین بهره را ببرید. 
  • اگر فکر می کنید این دیدگاه جای نقد دارد، حتماً بفرمایید.
  • فاصله جلسات دانشجویان VIP، به این جهت که ما دیگر با آنها سر جلسات تعارف نداریم و هزینه تمام جلسات را از پیش پرداخته اند، الزاماً هر یک هفته است. ماهانه یک جلسه با بنده، یک جلسه با آقای نیکمنش، دو جلسه با مشاور تخصصی تان. اینجا دیگر ما با شما سر فاصله جلسات تعارف نداریم و اگر بیش از یک هفته در جلساتتان غیبت داشته باشید، تا شما را به مطالعات برنگردانیم رهایتان نمیکنیم ;)
  • غیبت بیش از 10 روز در جلسات مشاوره تخصصی نیز با یک بار پیگیری مشاور تخصصی شما مواجه خواهد بود که در صورت عدم پیگیری های بعدی شما در هفته های بعد، شما خود به خود از سیستم حذف می شوید و فردی دیگر جایگزین شما می شود. اما حضور مجدد شما در جلسات منجر به حفظ جلسات مشاوره شما خواهد شد. 
  • اینکه فاصله جلسات شما در جلسات چقدر باشد نهایتاً به خودتان بر میگردد (به جز دانشجویان VIP) و این شما هستید که فرمانده عملیات خود هستید. اما ما به عنوان مشاور نوع چینشی را که برای جلسات می تواند بیشترین بازدهی عملکرد را برای شما به همراه بیاورد به شما معرفی و توصیه می کنیم. تمام تلاش ما این است که تجربه و علم را در این زمینه به کار بگیریم تا نتایج درخشانی مثل کنکورهای گذشته را حفظ کنیم. اما از آنجا که خدای نکرده این فکر که "نکنه اینها من رو زیاد بکشونن برای جلسات که پول بیشتری ازم بگیرن!" برای شما ایجاد نشود، انتخاب نهایی را به خودتان واگذار می کنیم :)
  • در صورتی که از بسته های های تخفیف دار جلسات مشاوره 5-جلسه ای یا 10-جلسه ای استفاده می کنید، بهتر است ده روز زودتر برای رزرو وقت ها تماس بگیرید یا همان 10 جلسه مشاوره را زودتر رزرو کنید که نگران وقت هایتان نباشید. امکان تغییر وقت مشاوره تا 48 ساعت زودتر هست. 
  • کیهان می تواند به شما جلسات برنامه ریزی 15 دقیقه ای هم ارائه دهد، اما بازدهی این نوع جلسات به قدری کم است که از این کار صرف نظر می کنیم. یک مشاور باید از نوع سبک زندگی شما، خواب و خوراک شما، میزان تحرک شما و ... اطلاع کافی داشته باشد تا بتواند برنامه ای مختصّ خود شما ارائه دهد. 
 

ارادتمند
صادق فلاح
مشاور ارشد گروه آموزشی کیهان
13 مرداد 95

 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
ناشناس
|
1395/05/16 - 14:00
0
0
سلام و خسته نباشید لطفا زمان برگزاری دکتری دو آزمون وزارت علوم و وزارت بهداشت رو بگید,برای برنامه ریزی خیلی بهش احتیاج دارم سپاسگذارم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/05/16 - 15:33
سلام دوست گرامی

متاسفانه در خصوص آزمون دکتری سراسری هنوز تاریخ دقیقی را اعلام نکرده اند و به احتمال زیاد مشابه کنکور 94، یک نوبت و در اسفند ماه خواهد بود.
به لینک زیر مراجعه بفرمایید:
http://kayhanravan.ir/fa/allexams.aspx

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.