.
تبلیغات

ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی بالینی، منابع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینیداوطلبان تغییر رشته ای کنکور ارشد روانشناسی 
 

سلام دوستان. فلاح هستم. مشاور تخصصی کنکور ارشد و دکتری روانشناسی کیهان 
رتبه 8 عمومی و 29 بالینی کنکور ارشد 91  و رتبه 17 کنکور دکتری سراسری 95
و از همه مهمتر، یک تغییر رشته ای


قصد دارم در این مطلب مختصر به برخی از سوالات بسیار زیاد شما دوستان اشاره کنم 

 

تصمیم‌تان برای ورود به روانشناسی را به طور جدی بگیرید 

من می‌تونم بیام روانشناسی؟ موفق می شم؟ 

 • پاسخ به این سوال ساده ست. واقعاً تصمیم گرفته اید که روانشناس بشوید؟ واقعاً دوست دارید پای حرف مردم بنشینید و بعد تلاش کنید به وسیله روش هایی که در دانشگاه خواهید آموخت، به آنها کمک کنید در زندگی شان پیشرفت کنند؟ اگر این رشته را دوست دارید حتما دعوت میکنم که به آن بیاید! قدمتان روی چشم! اما اگر برای پول، کسب مقام و شهرت و ... به دنبال روانشناسی هستید احیاناً، پیشنهاد میکنم دوباره فکر کنید. چون پول، مقام و شهرت آخرین چیزهایی هستند که ممکن است یک روانشناسی به آن برسد. و پیش از آن باید حسابی عاشق شغلتان باشید. 
 • من برای این کار با چند روانشناس صحبت کردم و آزمون MBTI را هم اجرا کردم. ماحصل همه صحبت‌ها و تست ها این بود که: تو به درد روانشناسی و مشاوره می‌خوری. بیا ! شما هم اگر مثل من می‌خواهید مطمئن شوید این آزمون را برای خودتان اجرا کنید. جاهایی مثل کیهان یا برخی مراکز روانشناسی دیگر هم به طور حضوری و هم تلفنی این آزمون را خیلی ساده و سریع برای شما تفسیر می‌کنند. 

هدف‌تان از شرکت در کنکور را دقیقاً معین کنید

من تصمیمم را گرفته ام، میخواهم به روانشناسی بیایم و کنکور سراسری شرکت کنم. حالا باید از کجا شروع کنم؟ 

 • اولین اقدام این است که هدفتان را تعیین کنید ! خودتان را برای چه رتبه ای آماده می‌بینید؟ ببینید، من به یک موسسه ای رفتم برای کنکور و آنجا تا نشستم دوستی که در صندلی مشاوره نشسته بودند، شروع کردند به توضیحات و این کار را بکن و آن کار را نکن و ... . تا اینکه بنده صحبتشان را قطع کردم و گوشزد کردم که من دنبال رتبه زیر 10 هستم و اگر واقعاً آن صحبتهایی که می‌کنند باور دارند ادامه دهند. که البته شانس آوردم ایشان صادقانه با من صحبت کردند و از آنجا به بعد 90 درصد صحبتهایشان را متناسب با این چیزی که گفته بودم تغییر دادند. شما هم اگر دنبال یک رتبه 500 هستید (یک جایی در ایران شبانه قبول بشوید) بحثتان با زمانی که دنبال رتبه زیر 10 هستید فرق می‌کند. حاضر هستید یک تغییر اساسی بدهید؟ شرایط زمانی و ... اش را دارید؟ اینجا توصیه میکنم از مشاوره یا بک متخصص استفاده کنید. مشاوره های رایگانی که مراکز تخصصی مثل کیهان و .. می‌دهند می‌تواند اینجا حسابی به کمکتان بیاید. 

کتاب‌هایی که هر تغییر رشته ای برای شروع باید بخواند

خوب، من می‌خواهم رتبه زیر 100 بیاورم و تهران روزانه یا شبانه قبول شوم. چه کنم؟ 

 • بسیار عالی. از اینجا برنامه ریزی ما شروع می‌شود. ببینید شما الان هرجا بروید ممکن است چیزهای مختلفی به شما بگویند. اما من ترجیح می‌دهم آن چه را که دقیق‌تر است خدمتتان عرض کنم. من و شما که تغییر رشته ای هستیم باید از هر درس یک کتاب را حداقل روخوانی کنیم. خیلی ها به کیهان که یکی از تخصصی ترین مراکز کنکور روانشناسی در ایران است می‌آیند و می‌خواهند جزوه را که تعریفش را شنیده اند، ببرند و رتبه بیاورند. اما حرف همیشگی من این بوده که: «عزیز من. ما تغییر رشته ای ها باید حداقل یک کتاب برای هر درس روخوانی کنیم وگرنه هیچ جزوه ای را در هیچ جایی متوجه نمی‌شویم!» خب، حال چه باید کرد؟
  • من خودم کتاب روانشناسی عمومی هیلگارد را برداشتم و در بهار مرور کردم. همین کار را هم سه سال است که با دانشجویان خوبی در کیهان و خارج از کیهان انجام داده ام. شما هم اگر فرصت دارید حتما این کار را بکنید. اگر فرصتتان کمتر است کتاب خلاصه تری مثل "راهنمای متون روانشناسی" دکتر سید محمدی را که عین انگلیسی آن هم هست، بگیرید و زود مرور کنید تا در وهله اول اصلاً متوجه شوید که روانشناسی چه می‌گوید. 
  • بعد شروع کنید کتاب هایی را از دروس مهمتر،‌اصلی تر، جذاب تر روخوانی کنید: روانشناسی رشد لورا برک، آسیب شناسی روانی سلیگمن و ... (این کار را بهتر است مثل من با راهنمایی یک مشاور انجام دهید)

منابع « درست » را انتخاب کنید 


از این جا به بعد چه باید کرد؟ 

 • حالا نوبت به انتخاب منابع می‌رسد. ببینید داوطلبان اینجا باید منابعی را که می‌خواهند برای هر درس مطالعه کنند انتخاب کنند. ما هفت درس داریم در کنکور سراسری روانشناسی. برای هر کدام باید بدانیم که چه چیز بخوانیم. من خودم برای این کار از افراد مختلف که رتبه عالی زیر 50 آورده بودند سوالاتی کردم و مخرج مشترک منابعی را که معرفی کرده بودند انتخاب کردم و شروع کردم. الان هم کیهان دارد مربوط ترین منابع را در بخش معرفی منابع همین سایت معرفی میکند. خود بنده هم این منابع را بارها چک کرده ام و از آن اطمینان دارم. مثلاً سوالات امسال درس روانشناسی رشد به جز دو سه مورد که از دروس دیگر بود و صدای همه را در آورد و اشتباه بود، باقی همه از همین سه کتاب یعنی لورا برک، کرین و منصور آمده بود. پس اگر بخواهید یکی از این سه تا را بخوانید خطر کرده اید و اگر هم بخواهید کتاب بیشتر بخوانید وقتتان را هدر داده اید. حالا چه باید کرد؟ انتخاب کنید ببنید میخواهید همه رفرنس ها را بخرید و بخوانید و خلاصه کنید یا اینکه کاری دیگر بکنید. نکته مهم این است که منابع باید با توجه به زمان و پیشینه شما انتخاب شوند. شما اگر بخواهید فقط جزوه بخوانید که به مشکل میخورید. این را من به عنوان یک تغییر رشته ای میگویم. اگر هم بخواهید فقط رفرنس بخوانید ممکن است وقت کم بیاورید که این را خودتان با یک مشاور حتما بررسی کنید. کاری که من سه سال است انجام داده ام استفاده از «یک کتاب + خلاصه باقی کتاب‌ها» برای هر درس بوده است. من در دو سال اخیر از خلاصه ای که بچه های دانشگاه تهران و شهید بهشتی به کیهان داده اند استفاده کرده ام که بسیار بسیار بسیار راضی بوده ام. اما انتخاب نهایی در این زمینه را به خود شما واگذار میکنم. هر خلاصه ای را که فکر میکنید برایتان بهتر است تهیه کنید. اما خواهش میکنم با اطلاع و آگاهی این کار را انجام دهید تا پول و وقتتان را هدر ندهید. وقتی که خیلی خیلی اهمیت بالایی دارد. اگر هم تا حالا جزوات کیهان را تهیه کرده اید و دارید این مطلب را می‌خوانید باید خدمتتان عرض کنم که دور سایر منابع را کاملاً خط بکشید و فقط سه دور همین جزواتتان را آنطور که برایتان برنامه ریزی کرده اند مطالعه کنید دقیق. من این جمله را دو سال است می‌گویم و نتیجه کنکور موید این است که این جمله چندان هم بی‌راه نیست. خواهش می‌کنم به سراغ منابع دیگر نروید. اگر هم تاحالا منابع‌تان را تهیه نکرده اید، تشریف ببرید و با بررسی همه گزینه‌هایی که دارید بهترین را انتخاب کنید و بیایید. 

 

درست برنامه ریزی کنید 

آقا من منابع‌م را هم تهیه کردم. همین‌ها کافیست؟ دیگر چه کنم؟ 

 • از اینجا به بعد یک برنامه ریزی درست می‌خواهید. یا خودتان این کار را انجام دهید یا از یک متخصص که برنامه ریزی علمی بلد باشد بخواهید بهتان آموز دهد. خود بنده که احتمالاً دیگر جلسات مشاوره نخواهم داشت تا اطلاع ثانوی اما آقای سامانی رتبه 1 کنکور را شدیداً تایید میکنم. هر کسی دیگر اعم از برادر،‌خاله، دایی، همکار و ... هم که برنامه ریزی علمی (و نه من‌در‌آوردی!) بداند، می‌تواند به شما کمک کند. مهم برنامه است که علمی باشد. آدم‌ش خیلی مهم نیست :) برای ماه‌ها، هفته‌ها و روزهای آتی باید برنامه داشته باشید. برنامه به شما آرامش می‌دهد. می‌دانید دارید به کدام سمت می‌روید و باید تا فلان تاریخ در کجا باشید و چطور خواهید بود. این خیلی مهم است که با برنامه به پیش بروید و از حرکت کردن بدون برنامه شدیداً دوری کنید. خواهش میکنم! 

 

« درست » مطالعه کنید 


من دارم از یک فرد متخصص برنامه تخصصی درست می‌گیرم. الان دیگه همه چی اوکیه؟ 

 • درود بر شما! تا اینجای کار خیلی خوب پیش آمده اید. بهتان قول می‌دهم اگر تا اینجا جلو آمده باشید، از دست‌کم 70٪ داوطلب‌ها جلو زده اید. چون خیلی ها منابع‌شان مطمئن نیست یا برنامه‌ریزی‌شان علمی و کارآمد نیست. تا اینجا که هزینه زیادی نکرده ایم. کردیم؟! حالا دیگر باید ادامه مسیر را با هنرنمایی و سخت‌کوشی خودتان ادامه دهید. درس مطالعه کنید. روش مطالعه درست را در انتهای جزوات کیهان توضیح داده ایم. این همان روشی است که کتاب روانشناسی هیلگارد هم در ابتدا توضیح داده. مشاوران کیهان هم در جلسات برنامه ریزی ماهانه و هفتگی به آن اشاره می‌کنند. ببینید دوستان. من فکر می‌کنم الان 90 درصد ما دانشجویان ایرانی به درستی مطالعه نمی‌کنیم و روش مطالعه چیز اضافه بر سازمان و یا «مال دیگران»ی شده برای ما. اما واقعیت اینجاست که با روش مطالعه درست بازدهی شما حداقل 20٪ بیشتر می‌شود. این یعنی مطالبی را که در 10 روز یاد میگیرند، شما در 8 روز یاد بگیرید و به عبارتی کاری را که دیگران در 10 ماه انجام می دهند شما در 8 ماه انجام دهید. پس اکیداً شما را دعوت می‌کنم که درست مطالعه کنید. این یکی از چیزهایی بود که عمده دانشجویان بنده بابت آن به من و کیهان بازخورد مثبت داده اند: تحول روش مطالعاتی از ناکارآمد و کارآمد

 

کلاس و آزمون؟ « نه چندان الزامی»


خوب، از کلاس و آزمون چه خبر؟ 

 • والا من که سر هیــــچ کلاسی نرفتم. شما را از حضور در کلاسهای کنکور منع نمیکنم اما فقط می‌گویم به نظر من چندان لازم نیست. به شرط ها. مثلاً من با دوستان روانشناسی در ارتباط بودم و اگر سوالاتی داشتم از انها میپرسیدم و دیگر برای طرح چند سوال نیاز به رفتن به کلاس نداشتم. دانشجویان تغییر رشته ای من هم سوالاتشان را از من می‌پرسیدند. شما اما اگر با یک متخصص روانشناسی در ارتباط هستید نیازی به کلاس ندارید و همینکه به شما گفته شود که چه چیزی را از کجا و چطور و در چقدر زمان بخوانید کافی‌ست. در غیر اینصورت و اگر با هیچ فردی در این زمینه دسترسی ندارید شاید حضور در کلاس‌ها راه حل خوبی برای پاسخ‌دهی به سوالات زیاد شما باشد. 
 • برای آزمون آزمایشی هم توصیه ما بیشتر آزمونهای جامع است چرا که معمولاً خودمان از یک برنامه ریزی تخصصی و علمی و درست برخورداریم و به وسیله تستهای کنکورهای سالهای گذشته و کتابها خودمان را ارزیابی میکنیم. اگر با کیهان یا هرجایی که شما را به طور تخصصی راهنمایی کند هستید دیگر به آزمون های مرحله ای نیازی نیست. اما برای دوستانی که هیچ همراهی در این راه ندارند، آزمون می‌تواند یک جایگزین نسبتاً مناسبی باشد. 

دیگه چی؟ 

 • فعلاً همین‌ها را جلو ببرید تا نکات دیگر را در مطالب بعدی خدمتتان عرض کنم. برای هم شما ارزوی موفقیت داریم. خیلی موفق باشید ! 
 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی 


کنکور 95، منابع کنکور روانشناسی 95، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 95، کنکور ارشد روانشناسی 95، ارشد روانشناسی بالینی 95،کنکور 95، منابع کنکور روانشناسی 95، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 95، کنکور ارشد روانشناسی 95، ارشد روانشناسی بالینی 95،کنکور 95، منابع کنکور روانشناسی 95، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 95، کنکور ارشد روانشناسی 95، ارشد روانشناسی بالینی 95،

ارشد روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، رتبه های برتر روانشناسی،‌منابع رتبه های برتر روانشناسی،‌کارنامه رتبه های برتر روانشناسی، درصد رتبه های برتر روانشناسی، جزوات رتبه های برتر روانشناسی، مشاوره مقاله و پایان نامه

تعداد بازديد : 4144
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
...
|
1393/12/13 - 16:34
0
0
سلام.اول از همه آرزوی موفقیت دارم برای داوطلبان آزمون دکتری بالاخص اگه اشتباه نکنم دو تن از مشاوران گرامی کیهان که آزمون دارند.دوم آرزوی موفقیت دارم برای داوطلبان تازه نفس کنکور ارشد 95 .سوم هم ازتون می خوام اگه امکان داره برای داوطلبان ارشد 94 که تجدید قوا کردن و انگیزه لازم رو برای مطالعه پیدا کردن؛کتاب های روانشناختی در زمینه شخصیت شناسی،اختلالات،درمان،درمان کودک و نوجوان و یا در هر زمینه ی دیگه ای که خودتان صلاح می دانید معرفی کنید مخصوصا برای کسانی که تغییر رشته ای بودن و نگرانند که انشاالله اگه امسال قبول بشن نسبت به دانشجو های روانشناسی ضعیف تر باشند.با تشکر
پاسخ ها
کیهان
|
1393/12/17 - 11:35
سلام بر شما
 1. ممنونیم
 2. ما هم امیدواریم 
 3. چشم 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.