.
hed

 

کمال طلبی در مسیر آمادگی برای کنکورنیکو قاضی نژاد


دوستان کیهانی سلام

امیدوارم حال دلتان خوب باشد و این روزهای بلند تابستانی را بهترین فرصت و مقدمه برای شروع مسیر مطالعاتی خود قرار داده باشید.
 موضوعی که ممکن است در ابتدای راه، ذهن خیلی از داوطلبان را به خود مشغول کند حساسیت های زیاد از حد در مورد مطلوب نبودن شرایط مطالعه، عدم اطمینان به منابع موجود، دائما به دنبال تکمیل منابع بودن، تصور کم مطالعه کردن با وجود ساعت کافی، مشخص کردن صددرصد رتبه ی تک رقمی برای خود و.... باشد. دغدغه هایی که همگی به دنبال برآورده کردن یک شرایط مطلق صد درصد بی نقص به عنوان تنها کلید موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد است. در یک کلام همه ی این دغدغه ها ناشی از کمال طلبی شماست.
کمال طلبی perfectionism)) به عنوان یک سبک شخصیتی در نظر گرفته می شود که در آن افراد برای انجام اعمال بدون نقص تلاش زیادی می کنند و معیارهای بالایی را برای ارزیابی رفتار در نظر می گیرند.
کمال گرایی را می توان به دو نوع مثبت و منفی تقسیم کرد: کمال گرایی مثبت با معیارهای شخصی بالا، عملکرد مطلوب،واقع بینی و پذیرش محدودیت های شخصی دارد. در حالی که افراد با کمال گرایی منفی مرتکب اشتباهات اساسی می شوند و دارای سطح بالای خود انتقادی می باشند که این عوامل منجر به اضطراب و افسردگی می شود و در مسیر کنکور باعث خستگی،ضعف و فرسودگی تحصیلی می شود.

در نظر داشته باشید در مسیر مطالعه ی کنکور کارشناسی ارشد اگر در ابتدای راه ساعات مطالعاتی بالایی را برای خود تعیین کنید و تصور کنید تنها با مطالعه ی روزی ده ساعت در تابستان موفق خواهید شد و یا در تعیین برنامه ی هفتگی با خود قرار بگذارید که هر شب به طور ثابت بیست لغت زبان حفظ کنید ولی در پایان هفته ببینید که تعداد لغاتی که در هفته حفظ کردید از مقدار کلی که در نظر داشتید کمتر بوده، چه اتفاقی می افتد؟
افراد کمال طلب در این موقعیت، فشاری دائمی برای حرکت به سمت هدفهای غیرقابل دستیابی در درون خود احساس می‌کنند و تصور می کنند چون این تعداد زیاد لغت را حفظ نکرده اند پس یعنی در درس زبان مشکل جدی دارند!!!! افراد کمال طلب ارزش خودشان را با کارایی خودشان و دستاوردهایشان می‌سنجند. 
 


طبیعی است این رفتار در موارد زیادی می‌تواند به ناامیدی و ناراحتی در ادامه ی مطالعه منجر شود و افراد کمال طلب را  به منتقدان سرسخت خود تبدیل کند. در نظر داشته باشید در پروسه ی کنکور حداقل در ابتدای مسیر نباید با تفکر همه یا هیچ نگاه کرد و تصور کرد مطالعه ی خوب فقط به مطالعه ای با کیفیت  صددرصد،تکثر و تعدد منابع،ساعات مطالعاتی بسیار بالا و بدون استراحت گفته می شود. یکی از خطرات کمال طلبی منفی اهمال کاری یا (procrastination)است، به این معنی که فرد چون معیارهای بسیار سرسختانه و قواعد پیچیده را به عنوان تنها راه موفقیت در کنکور برای خود در نظر گرفته است و طبیعی است که در عمل نتواند تمام معیارهای مطلق خود را انجام دهد به سرخوردگی برسد و دچار تعویق کارها و اهمال شود،در کلام ساده تر فرد در این حالت به دلیل کمال طلبی منفی به مدینه ی فاضله ای که برای خود ترسیم کرده نمی رسد و از سطح کارایی معمول خود هم جا می ماند.
در نهایت به این نکته اشاره می کنم که چنانچه داوطلبی از ویژگی کمال طلبی مثبت خود که در آموزه های دینی هم اشاره به ذات کمال طلب انسان شده است بتواند در مسیر مطلوب بهره بگیرد و از ابزار و امکانات درونی و بیرونی خود در جهت هموار کردن راه موفقیت کنکور استفاده کند به پذیرش محدودیت های شرایط خود می رسد و در نهایت به طریقه ی سالم و بدون فشار قادر به پر کردن ظرف کمال خود خواهد شد و احساس رضایت درونی خواهد کرد.
 

"اگر منتظر بهترین موقعیت بمانید هرگز هیچ کاری را به سرانجام نخواهید رساند."
موفق و ثابت قدم باشید 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی 

 مطالب مرتبط:

    منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی

منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی


مقاله, مقالات مشاوره ای, مشاوره تحصیلی, روانشناسی, کنکور ارشد روانشناسی, کنکور ارشد مشاوره, هدفگذاری, هدف گذاری کنکوری, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد مشاوره, کنکور کارشناسی ارشد بالینی, کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد مشاوره, منابع کنکور ارشد بالینی, مطالعه کنکور ارشد, مقاله, مقالات مشاوره ای, مشاوره تحصیلی, روانشناسی, کنکور ارشد روانشناسی, کنکور ارشد مشاوره, هدفگذاری, هدف گذاری کنکوری, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد مشاوره, کنکور کارشناسی ارشد بالینی, کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد مشاوره, منابع کنکور ارشد بالینی, مطالعه کنکور ارشد

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.