.
hed

مصاحبه دکتری, منابع کنکور دکتری, منابع دکتری روانشناسی, منابع کنکور دکتری روانشناسی, منابع دکتری بالینی, منابع دکتری سلامت, دانشگاه تهران, دکتری روانشناسی, قبولی دکتری روانشناسی, باورهای نادرست در مورد دکتری, باورهای غلط درباره قبولی دکتری, مقاله, مقاله نویسی, تغییر رشته تغییر رشته ای ها, مدرک دانشگاه آزاد, قبولی دکتری سراسری, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد, مدرک زبان, مقاله, نداشتن مقاله, قبولی دکتری بدون مقاله, شانس قبولی تغییر رشته ای ها

افسانه­ هایی درباره قبولی در مقطع دکتری روان­شناسی


صادق فلاح

تحصیل در مقطع دکتری روان­شناسی در دانشگاه ­های دولتی کشور، آرزوی بسیاری از دانشجویان این رشته است. در حالی که قبولی در این مقطع نیازمند قدرت علمی و رتبه عالی در کنکور است، برخی باورهای نادرست کلیشه ­ای در میان برخی از داوطلبان وجود دارد که الزاماً با واقعیت منطبق نیست و مثال­های نقض فراوانی دارد. با هم به بررسی برخی از این باورهای نادرست می­پردازیم.
 

  • با مدرک دانشگاه آزاد نمی­توان در دانشگاه­های دولتی قبول شد

طبعاً دانشجوی دانشگاه آزاد بودن، شانس قبولی در مقطع دکتری در دانشگاه های سراسری (به ویژه نوبت روزانه) را کاهش می­دهد و یک امتیاز منفی جدی است، اما این یک حکم قطعی و حتمی نیست. هر سال چندین مورد (هرچند انگشت شمار و کم) از قبولی داوطلبانی مشاهده کرده­ایم که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد بودند اما در مقطع دکتری یکی از دانشگاه­های سراسری ممتاز در رشته روان­شناسی و نوبت روزانه قبول شدند. پس دانشجویان دانشگاه آزاد که می­خواهند در مقطع دکتری دهها میلیون تومان صرفه جویی مالی کنند و از کیفیت آموزشی دانشگاه­ های سراسری نیز بهره­ مند شوند و مدرک معتبرتری نیز در مقطع دکتری کسب کنند، نباید ناامید باشند و به جای ناامیدی، به دو چیز فکر کنند: یک، مطالعه جدی و کسب رتبه عالی در کنکور دکتری سراسری. کاری که واقعاً شدنی­ست. و دو (در کنار آن)، تقویت رزومه با روش­ های مختلف: نوشتن مقاله، تالیف یا ترجمه کتاب و ... .
 

  • بدون مقاله اصلاً فکرش را هم نکن

طبیعتاً داشتن رزومه­ ای خوب حاوی کارهای علمی و دانشگاهی با کیفیت در پذیرفته شدن در مصاحبه شفاهی دانشگاه­ ها، به ویژه دانشگاه­ های ممتاز کشور، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما مقاله همه چیز نیست و نداشتن آن هم شانس شما را صفر نمی­کند. در این باره هم موارد متعدد مثال نقض داشته ایم. خود بنده از جمله آنها. من در هنگام مصاحبه، هیچ مقاله پذیرفته شده ­ای در مجلات معتبر داخلی و خارجی کشور نداشتم و مقالات­م در مرحله بررسی توسط مجلات مختلف بودند، اما نهایتاً امتیاز نسبتاً بالایی در جلسه مصاحبه شفاهی دانشگاه کسب کردم. اصل، داشتن رزومه ­ای به حد کافی خوب و شخصیت علمی­ست، نه فقط مقاله. به باور من، 4 مقاله همایشی، یک کتاب چاپ شده و یک کتاب در حال چاپ، دانشگاه ممتاز مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، رتبه ممتاز پایان نامه و کل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، رتبه خوب کنکور دکتری، توصیه ­نامه اساتید معتبر ، مدرک زبان تافل، و عملکرد خوب در جلسه مصاحبه این نقص جدی در مقاله را جبران کرده است. توصیه می­کنم به رزومه ­تان به شکل کلی نگاه کنید و اگر در بخشی ضعف دارید، در صدد تقویت بخش ­های دیگر بر بیایید. در این زمینه حتماً از یک مشاور برای ارتقاء کلی رزومه تان کمک بگیرید. طبیعتاً یکی از ساده ترین راه های این تقویت (در صورتی که زمان زیادی تا کنکور و مصاحبه دارید) همین مقاله است. خانم دکتر بهزادپور یک سالی هست که در کیهان در حال تقویت دانشجویان روان­شناسی در این زمینه هستند.

 

  • تغییر رشته­ ای ها شانسی برای قبولی در مقطع دکتری دانشگاه­ های عالی ندارند

این هم مثال ­های نقض فراوانی دارد. تغییر رشته ­ای بودن شما باید برای اساتید معنادار باشد و نشان دهید که واقعاً به چه دلیل به روان­شناسی آمده اید و در این مدتی که در دوران کارشناسی ارشد دانشجو بوده ­اید، چه کرده ­اید. به جز بنده که تغییررشته ­ای بوده ­ام، در این زمینه­ هم چندین دوست تغییررشته ­ای دارم که در حال تحصیل در مقطع دکتری رشته روان­شناسی دانشگاه ­های ممتاز کشور هستند.
 
باور دارم که با برنامه ­ریزی درست، مشورت از افراد متخصص و تلاش کافی و مستمر می­توانید بسیاری از نشدن­ها را به شده تبدیل کنید. در این راه ممکن است پیشنهادات غیراخلاقی و غیرقانونی زیادی برای پربار کردن رزومه به شما بشود. این را به عنوان یک دوست عرض میکنم: بر درست بازی کردن و پاک بازی کردن اصرار داشته باشید. اینکه با یک حساب پاک در دانشگاه قبول نشوید طعم بسیار شیرینتری از قبولی با حسابی ناپاک دارد. ضمن اینکه از طریق دریافت مشاوره های خوبی مثل مشاوره های خانم دکتر بهزادپور می توانید در زمان نسبتاً کوتاهی یک پروژه علمی را با موفقیت اجرا کنید و از طریق مقاله یافته هایتان را منتشر کنید. اگر بخواهید هوشمندانه عمل کنید، قطعاً راههای بهتری نسبت به راههای ساده و ناراست مثل خرید مقاله پیدا میکنید. امیدوارم فرصت دست دهد و بیشتر در این باره صحبت کنیم. 

برای همه شما دوستان آرزوی موفقیت دارم.


ارادتمند
 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسیمطالب مرتبط:

 

باورهای نادرست, باورهای غلط, دکتری روانشناسی, قبولی دکتری روانشناسی, باورهای نادرست در مورد دکتری, باورهای غلط درباره قبولی دکتری, مقاله, مقاله نویسی, تغییر رشته تغییر رشته ای ها, مدرک دانشگاه آزاد, قبولی دکتری سراسری, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد, مدرک زبان, مقاله, نداشتن مقاله, قبولی دکتری بدون مقاله, شانس قبولی تغییر رشته ای ها, باورهای نادرست, باورهای غلط, دکتری روانشناسی, قبولی دکتری روانشناسی, باورهای نادرست در مورد دکتری, باورهای غلط درباره قبولی دکتری, مقاله, مقاله نویسی, تغییر رشته تغییر رشته ای ها, مدرک دانشگاه آزاد, قبولی دکتری سراسری, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد, مدرک زبان, مقاله, نداشتن مقاله, قبولی دکتری بدون مقاله, شانس قبولی تغییر رشته ای ها, باورهای نادرست, باورهای غلط, دکتری روانشناسی, قبولی دکتری روانشناسی, باورهای نادرست در مورد دکتری, باورهای غلط درباره قبولی دکتری, مقاله, مقاله نویسی, تغییر رشته تغییر رشته ای ها, مدرک دانشگاه آزاد, قبولی دکتری سراسری, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد, مدرک زبان, مقاله, نداشتن مقاله, قبولی دکتری بدون مقاله, شانس قبولی تغییر رشته ای ها
 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 3
پاکزاد
|
1398/02/20 - 10:52
0
0
سلام ممنون از راهنمایی های خوب شما میشه لطفا در مورد توصیه نامه ی اساتید بیشتر توضیح بدیدن متشکرم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1398/02/21 - 17:59
سلام پاکزاد

شما میتونید از اساتیدتون بخواهید که به شما توصیه نامه بدن به این صورت که شما رو از منظرهای مختلف تایید کرده و به دانشگاه مورد نظر توصیه کنند.


موفق باشید:)

از آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!
ناشناس
|
1396/02/16 - 16:08
0
1
خیلی ممنون . اطلاعاتتون برای من که خیلی مفید بود . موفق باشید
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.