.
تبلیغات

چند نکته از زبان رتبه 17 کنکور دکتری سراسری روانشناسی 95

 

از من پرسیده می­شود که برای دکتری 95 چه خوانده ام و چطور خوانده ام.
ببینید در این باره چند نکته مهم وجود دارد که خدمتتان عرض می کنم:

 • از یکی از دوستان شنیدم که یکی از دوستان دیگر در یکی از سایت ها فرموده ن که رتبه های تکرقمی روزانه حتما حتما منابع رو میخونن برای کنکور دکتری که بدینوسیله این فرمایش رو تکذیب میکنم چرا که خود بنده منابع مرجع رو مطالعه نکردم.
 • با این حال اگر دوستان زمان کافی و وافی در اختیار دارند می­توانند با کتاب ­های مرجع مطالعات خود را در راه موفقیت در این آزمون ادامه دهند اما در صورت کمبود زمانی توصیه ­ی اکیدم این است که ابتدا به سراغ خلاصه های مطمئنی بروند که به آنها در تسلط پیدا کردن روی محتوای اصلی دروس کمک کند.
 • اگر فکر می­کنید ررزومه ی به قدر کافی خوب برای روز مصاحبه ندارید، حتماً بخشی از زمان تان را برای تقویت خود در این حوزه (مقاله، ترجمه، تالیف کتاب و ... ) کنار بگذارید.
 • در زمینه تقویت رزومه، بخش پژوهش کیهان می­تواند به شما هم همانطور که به من کمک کرد، به طور حرفه ای کمک کند. همینطور شاید دوستانی در نزدیکی خود داشته باشید که بتوانند به طور دوستانه به شما کمک کنند.
 • اگر قصد مطالعه جزوات گروه آموزشی کیهان را دارید، باید عرض کنم که منابع مطالعاتی اصلی بنده (همانطور که در مصاحبه بنده آمده)، عمدتاً کیهان بوده و یکی دو کتاب از مدرسان و انتشارات فرهنگ که آنجا ذکر کرده ام.
 • تاکید من بیشتر بر روش مطالعاتی شما است. اینکه چطور بخوانید و چطور مرور کنید و چطور مطالب را به طور عمیق، منسجم و معنادار در ذهن تان طبقه بندی کنید. بیشتر روی این موضوع تکیه کنید و از تکیه کردن بیش از حد بر کلاس ها و آزمون ها و ... پرهیز کنید.
 • طبیعی است که کیهان تنها راه رسیدن به رتبه برتر در این آزمون نباشد و ممکن است با پرس و جو کردن از سایر افرادی که رتبه قابل توجهی کسب کرده اند به کتاب های دیگری هم برخورد کنید. موضوع اینجاست که این منابع یعنی کیهان برای بنده کافی بوده است و نیازی به مطالعات بیشتری نداشتم.
 • به من گفته می شود که "لابد پایه درسی قوی ای داشته ای". اما پاسخ این است که من همیشه در درس آمار و روش تحقیق ضعیف بوده ام. درس روانشناسی یادگیری و شخصیت را هم پیشتر به طور دقیق و مو به مو مطالعه نکرده بودم. در دو درس روانشناسی رشد و آسیب شناسی روانی هم پایینترین درصد ها را در آزمون ارشد کسب کرده بودم و پس از آن به مرور یا مطالعه جدی این دو درس نپرداخته بودم. پس با من از پایه درسی خیلی قوی حرف نگویید :)
 • آیا مطالعه صرف کیهان کافی است؟ اگر دروس عمومی را که به کیهان مرتبط نیست (یعنی زبان و استعداد)، حدود 20 تا 30 بزنید، احتمالاً دروس تخصصی را هم حدود 50 تا 60 بزنید. من که فقط در 220 ساعت مطالعه کرده بودم به 41 رسیدم آن هم با آن آمار بسیار دشوار، از شما انتظار می­رود به بالای 50 برسید. در این صورت رتبه مناسبی در انتظار شما است.
 • آیا مطالعه صرف جزوات سایر مراکز کفایت می کند؟ هر جزوه یا کتابی از هر مرکزی از جمله کیهان، بایستی مورد ارزیابی کیفی دقیق و شفاف از سوی شما یا دیگران قرار گیرد. در صورتی که منبعی قادر به پاسخدهی به سوالات آزمون دکتری 95 تا بیش از 60 درصد بوده است، می­توان آن مجموعه جزوات را "قابل اطمینان" دانست.
 • اگر زبان را در آزمون دکتری 0 بزنیم چه می شود؟ چیز خاصی نمی­شود اما تراز شما خیلی افت می­کند و برای جبران آن بایستی درصد دروس تخصصی را به بالای 55 و 60 بکشانید تا این نقصان را جبران کنید.
 • عمدتاً رتبه های برتر آزمون دکتری در درس زبان و استعداد به درصدی حدود 30 درصد دست پیدا می­کنند. توجه بفرمایید: عمدتاً و نه همیشه.
 • امیدوارم به سوالات شما دوستان در این زمینه تا حد کافی پاسخ داده باشم. اما می­دانم سوال در این زمینه بسیار است. در صورتی که سوالی دارید که در این جا به آن پرداخته نشده است، در جلسات مشاوره رایگان یا تخصصی از بنده یا همکارانم در این حوزه سوال بفرمایید. برای همه شما دوستان از هر جای ایران که هستید آرزوی سربلندی دارم.
 • درود بر همه ­ی شما دوستانی که با تلاش منسجم و مستمر، "نمی­توانم"ها را به "توانستم"تبدیل می ­کنید. 
   


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


مطالب مرتبط:
 

تعداد بازديد : 5146
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.