.
hed

کیفیت سنجی جزوه روانشناسی رشد کیهان در آزمون دکتری روانشناسی 97ارزیابی کلی آزمون

آزمون سراسری دکتری تخصصی روانشناسی 97 با آزمون سال گذشته تفاوت های زیادی داشت. از سوالات عجیب و غریب آمار خبری نبود. هیچ سوال محاسباتی در بخش آمار و روش تحقیق نبود. رشد و شخصیت سوالات معقولی داشتند و خلاصه، می­توان گفت داوطلبان آزمونی به مراتب با کیفیت تر از آنچه که در سال 95 (آزمون 96) دیده بودیم، تجربه کردند.

ارزیابی درس روانشناسی رشد
درس روانشناسی رشد 10 سوال ابتدایی آزمون را به خود اختصاص داده بود. بر خلاف سال گذشته، امسال دیگر مشخص بود که 10 سوال از رشد است و 10 سوال از شخصیت. در حالی که در سال گذشته یک مجموعه "رشد و یادگیری" داشتیم که مشخص نبود چند سوال برای رشد است و چند سوال برای یادگیری.

سوالات همچنان از همان منابع مرسوم که برای آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری مورد توجه قرار دارند، طراحی شده بودند:
روان­شناسی رشد لورا برک جلد 1و 2؛ روان­شناسی تحولی دکتر منصور و دادستان هر دو جلد، نظریه ­های روان­شناسی رشد ویلیام کرین.

امسال در سوالات روان­شناسی رشد شاهد سوالات عجیب و غریبی نبودیم به جز دو سه سوال که انصافاً سخت بودند. اما اگر به دیده انصاف نگاه کنیم، سوالات امسال پاسخ دادنی بودند. به طور مثال داوطلبی که به مجموعه روان­شناسی رشد کیهان که خلاصه­ ای از تمام منابع را در خود دارد، تسلط 100 درصدی پیدا کرده باشد و سر جلسه هم با عملکردی 100 درصدی حاضر شده باشد، امسال به  این 10 سوال پاسخ داده اند.

در این آزمون چند سوال بودند که به طور هوشمندانه قدرت استدلال داوطلب را به چالش می کشاندند. از جمله سوال اول آزمون. که ممکن است داوطلب به طور مستقیم چیزی در این باره نخوانده باشد که "به نظر پیاژه کودک لجباز بیشتر از کدام مکانیزم استفاده می­کند". اما با دو استدلال ساده، داوطلب هوشمند می­ توانست به آن پاسخ دهد.

 در پاسخ­دهی به سوالات این درس تست­ زنی از سوالات سال های گذشته اهمیت بالایی برخوردار بوده و برخی از سوالات از جمله سوال 2، عیناً در آزمون ­های دیگر در سال­ های گذشته تکرار شده بودند. پس توصیه می­کنیم داوطلبان برای آزمون­ های خود یک ماه پایانی را به شدت به تست­ زنی های فصل به فصل اختصاص دهند. جایی که کتاب تست های درس به درس کیهان به خوبی به کمک داوطلبان می­ آیند.

پیش بینی می­کنیم رتبه­ های برتر امسال مثل سال گذشته، به طور میانگین به بیش از 90 درصد از سوالات درس روان­شناسی رشد پاسخ درست داده باشند.

بر این اساس، توصیه می­کنیم داوطلبان آزمون دکتری روان­شناسی 98 نیز، با تکیه بر همان منابع همیشگی خود را آماده سازند. این جدول تمام حرف و پاسخ ما به سوال دوستانی است که می پرسند: " میشه به کیهان اعتماد کرد؟ چند درصد سوالا رو میشه باهاش جواب داد؟". به کمک این جدول، یک ابزار دقیق و عینی برای ارزیابی مجموعه­ در دست دارید.

در ادامه گزارش کاملی از پاسخنامه تشریحی این سوالات و همچنین کیفیت سنجی جزوه روان­شناسی رشد کیهان در این آزمون راا خواهید دید.

 

 

توضیحات

مبحث

فصل

نام جزوه

سوال

با مطالعه توضیحات مربوط به مرحله نوگامی میتوان به تست پاسخ داد.

نظریه لوینسون

چهل و دوم: نظریه لوینسون و وایلانت / ص335 و 336

رشد کیهان

1

متن جزوه ص 39:

تقلید: نوزادان با توانایی ابتدایی یادگیری از طریق تقلید به دنیا میآیند. دانشمندان سلولهای تخصصی به نام نورونهای آینهای را در چند منطقه از قشر مخ پریماتها شناسایی کردهاند که زیربنای این تواناییها هستند. این نورونها ما را قادر میسازند درحالیکه رفتار دیگران را مشاهده میکنیم، آن رفتار را در مغز خود تحریک کنیم.

تقلید

فصل ششم: رشد در نوباوگی و نوپایی )کودکی اول(

رشد کیهان

2

در این مبحث فراخود معادل فرامن است.

صفحه 125 / پاسخ تست2 ، مورد چهارم / توضیح مرحله نهفتگی

فصل هفدهم: نظام روانتحلیلگری و نظریه فروید

رشد کیهان

3

 

مبحث دوره های حساس + مبحث دوره حساس زبان آموزی

فصل سی ام: فلسفه تربیتی مونتسوری

رشد کیهان

4

مرحله مسئولیت یا اجرایی در نظریه وارنر شای در میان سالی است.

صفحه 359

سئوالات آخر کتاب / سال 96 / سئوال 4

رشد کیهان

5

متن جزوه:

ویگوتسکی سعی کرد تا نظریهای را خلق کند که در آن ارتباط بین دو مسیر رشد، یعنی مسیر طبیعی که از درون سرچشمه میگیرد و مسیر فرهنگی - اجتماعی، که کودک را از بیرون تحت تأثیر قرار میدهد، را نشان دهد. / ویگوتسکی معتقد بود افراد همانطور که ابزارهایی را برای چیره شدن بر محیط

ابداع کردند، ابزارهای روانشناختی را برای تسلط بر رفتار خودشان بهوجود آوردند.

ویگوتسکی / ص 228

فصل بیست و ششم: نظریه اجتماعی - فرهنگی ویگوتسکی

رشد کیهان

6

متن جزوه ص 80:

زمان­بندی اجتماعی: نیوگارتن خاطر نشان کرد که زمانبندی اجتماعی تأثیر فرهنگی و نسلی مهمی است که بر رشد بزرگسالان تأثیر دارند. زمان بندی اجتماعی انتظارات درجه بندی سنی برای رویدادهای مهم زندگی، مثل شروع کردن اولین شغل، ازدواج کردن، تولد اولین فرزند، خرید خانه و بازنشستگی است.

زمان بندی اجتماعی / 80

فصل دهم: رشد در اوایل بزرگسالی )جوانی(

رشد کیهان

7

ص 265

تشکیل رابطه متقابل

فصل بیست و نهم: نظریه های کردارشناسی: داروین، لورنز و تینبرگن،

بولبی و اینزورث

رشد کیهان

8

ص 140

مرحله 3 : مرحله عملیات عینی ) 7 - 11 سالگی(

فصل هجدهم: نظریه رشدیشناختی پیاژه

رشد کیهان

9

ص 164

مرحله 4 - جهت گیری حفظ کردن نظم اجتماعی

فصل نوزدهم: مراحل رشد اخلاقی و نظریه کلبرگ

رشد کیهان

10

 

نتیجه ارزیابی
  • کل سوالات درس روانشناسی رشد: 10
  • تعداد سوالاتی که مستقیماً از منابع اصلی این درس آمد: 10
  • تعداد سوالاتی که پاسخشان مستقیماً در جزوه روانشناسی رشد کیهان موجود بود: 10
  • درصد پاسخدهی: 100 %
  • پاسخ ها بر اساس آخرین ویراست جزوه روانشناسی رشد برای آزمون دکتری 96 (ویراست چهارم) استخراج شده است.
 

از اعتماد همیشگی شما عزیزان سپاسگزاریم 

 


لینک های مفید برای شما داوطلبان آزمون دکتری روانشناسی و مشاوره:

 
گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران
 
 
 

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
رضا زمانی
|
1397/08/07 - 11:46
0
1
سلام به دوستان کیهان راستش من اول به گزارشتون اعتماد نداشتم (و بد هم میگفتم !) از این جهت که 100 درصد پوششدهی توی کنکور دکتری خیلی بعیده بعد از یکی از دوستام جزوه ش رو گرفتم و تطبیق دادم. فقط الان میتونم بگم خدا قوت. درود به شما. همین. کارتون خیلی درسته. اطمینانم به شما 10 برابر شد
آناهیتا
|
1397/08/07 - 11:34
0
1
عاشقتوووووونم خیلی بهم کمک کردید ایشالا 100 در دنیا 1000 در آخرت نصیبتون بشه دوستای خوب کیهانی کاردرست من
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.