.
hed

PTSD, استرس پس از سانحه, اختلال استرس پس از سانحه, سانحه, حادثه, trauma, ترس, استرس, اضطراب, حوادث شدید, تجاوز, قتل, حمله تروریستی, بی حسی هیجانی, هیجان منفی, انگیختگی, تحریک پذیری, خواب, مشکل در به خواب رفتنشیمی اعصاب اسکیزوفرنی 


 

روان ‌­گسیختگی متداول ترین نوع اختلال روانی است.  این اختلال، کنش­وری سازش ­یافته پیشین بیمار را در قلمروهای شخصی­، اجتماعی و حرفه­ ای دچار اغتشاش می کند. به ادراک ها، باورهای نادرست و  مشکلات گسترده در درک واقعیت منجر می شود و موانعی در راه گفتار و بیان هیجان ها بوجود می ­آورد.
 

  • فرضیه دوپامین:

اسکیزوفرنی نتیجه فعالیت بسیار زیاد دوپامینرژیک است. آزادسازی مفرط دوپامین در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به شدت علائم روانپریشی ربط داده شده است. داروهای نورولپتیک آثار متفاوتی برای اسکیزوفرنی دارند. یک طبقه از این داروها به نام فنوتیازین ­ها گیرنده ­های مغز برای انتقال ­دهنده­ عصبی به نام دوپامین را مسدود می ­کنند. از آنجایی که فنوتیازین ها مقدار دوپامین موجود را کاهش داده و در عین حال نشانه ­های اسکیزوفرنی را تسکین می ­دهند به نظر می ­رسد که اسکیزوفرنی ناشی از مقدار زیاد دوپامین باشد. ارتباط بین بیماری پارکینسون و دوپامین از فرضیه­ دوپامین حمایت بیشتری می­ کند. جسم مخطط گذرگاه اصلی دوپامین در مغز است ـ منطقه ­ای که به هماهنگی فعالیت حرکتی کمک می­ کند. در بیماری پارکینسون این گذرگاه تخریب می ­شود و بدین ترتیب ناتوانی بیمار در حرکت کردن و گرایش به لرزیدن را تبیین می ­کند. زمانی که مبتلایان به بیماری پارکینسون با L-DOPAدرمان می ­شوند - دارویی که مقدار دوپامین در مغز را افزایش می ­دهد- نشانه­ های آن برطرف می ­شوند. جالب اینکه وقتی برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی مقدار زیادی فنوتیازین تجویز می ­شود، آنها نشانه­ هایی را آشکار می ­سازند که به نشانه­ های همراه با بیماری پارکینسون بسیار شبیه اند. در بیماری پارکینسون، L-Dopaبرای جبران کمبود دوپامین تجویز می ­شود. در اسکیزوفرنی به نظر می ­رسد که فنوتیازین ­ها با کاستن از مقدار دوپامین موجود در مغز، رفتار آشفته را آرام می ­کنند. با این حال به نظر می ­رسد که فنوتیازین ­ها با گذشت زمان موجب کمبود دوپامین شده و نشانه­ های بیماری پارکینسون را ایجاد می ­کنند (البته نشانه ­های پارکینسون را ایجاد می ­کنند نه خود اختلال را). امروزه شواهد فزاینده ­ای وجود دارد که فرضیه­ دوپامین را تأیید می ­کنند. معاینه­ مغز بیماران اسکیزوفرنیک پس از مرگ، آنچه را که اسکن ­های PETآشکار می ­سازند، تأیید می­ کنند: افزایش چشمگیر در تعداد مناطق گیرنده­ دوپامین.

روان گسیختگی, اسکیزوفرنی, شیمی اعصاب اسکیزوفرنی, اختلال روانی, روان گسستگی, ادراک, تحریف ادراک, درک واقعیت, دوری از واقعیت, تجزیه, هیجان, بیان هیجان, اختلال گفتار, دوپامین, فرضیه دوپامین, فعالیت دوپامینرژیک, آزادسازی مفرط دوپامین, روانپریشی, انتقال دهنده عصبی, فنوتیازین, پارکینسون, جسم مخطط, گذرگاه اصلی دوپامین مغز, فعالیت حرکتی, ال دوپا, L-Dopa, رفتار آشفته, گیرنده دوپامین, سروتونین, علائم مثبت, علائم منفی, علائم اسکیزوفرنی, هذیان, توهم, نوراپی نفرین, آنهدونیا, لذت, اضمحلال نورون, گابا

  • سروتونین:

طبق فرضیات موجود، فزونی سروتونین یکی از علل علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی است. تحقیقات اخیر نشان داده ­اند که انتقال­ دهنده سروتونین و دوپامین در تعامل با یکدیگر مبین برخی نشانه ­های روان‌­ گسیختگی و به خصوص نشانه ­های مثبت آن مانند هذیان ­ها و توهم ­ها هستند. داروی کلوزاپین در عین حال، سروتونین و دوپامین را بازداری می­ کند.

  • نوراپی‌نفرین:

آنهدونیا (کاهش ظرفیت ارضای هیجانی و کاهش توانایی تجربه لذت) از مدت‌ها پیش به عنوان یکی از خصوصیات بارز اسکیزوفرنی مورد توجه بوده است. اضمحلال نورون‌های دستگاه عصبی پاداش نوراپی‌نفرین می‌تواند این جنبه از علائم اسکیزوفرنی را توضیح دهد.

  • گابا (GABA):

آمینوبوتیریک اسید(گابا) را هم که یک اسیدآمینه مهاری است، در پاتوفیزیولوژی اسکیزوفرنی دخیل دا‌نسته اند. گابا بر روی فعالیت دوپامین اثرات تنظیمی دارد و کمبود نورون ‌های مهاری گابائرژیک، می ‌تواند موجب پرفعالیتی نورون‌های دوپامینرژیک گردد.

  • گلوتامات:

از آن رو دخیل دانسته شده است که خوردن فن‌سیکلیدین (PCP) که آنتاگونیست گلوتامات است، سندرم حادی را به وجود می ‌آورد که مشابه اسکیزوفرنی است.

  

 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی

 

مطالب مرتبط: 

تعداد بازديد : 3176
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.